PROGRAM

We acknowledge the First Nations people of the still unceded lands in which we live and work.
We pay our respects to their elders, leaders and communities.

Program Download‚Äč

Click on the buttons below to view the program on the date.

06 December   07 December  08 December   09 December

 
Sydney time Tuesday 07 December
08:30-09:00

Welcome to Country and Opening Remarks

Go to meeting
09:00-09:30  

Organised Session: Australian Indigenous Children's Language/s

Children’s verbal inflection development in Pitjantjatjara: an acquisition sketch (Wanyima Wighton, Rebecca Defina and Barbara Kelly)

Linguistics Applied

Using linguistics training in the non-academic workplace: A thematic analysis of skills (Lauren Gawne and Anuja Cabraal)
09:30-10:00

Language Variation and Change - Australia 5

Go to meeting

[d]ey [f]ink [d]at [d]ey killin’ it: Preliminary findings on dental fricative fronting and stopping in Pasifika drill rappers from Western Sydney (Joshua Penney, Anita Szakay and Hannah White)

Use of directives to children in Wumpurrarni English (Henry Leslie O'Neill, Vincent Murphy, Jane Simpon and Jill Wigglesworth)

Managing Virtual Rapport via Responses to Online Reviews by Australian Wineries (Ly Wen Taw)

10:00-10:30

The connection between voice quality and consonant realisation in VC syllables in two varieties of Australian English (Debbie Loakes, Adele Gregory and Kirsty McDougall)

A child, a crocodile, a blue tongued lizard: How children introduce story characters in Murrinhpatha (Lucy Davidson, Gillian Wigglesworth and Barbara Kelly)

Learning English for faith work: The Australian experience of Catholic Missionaries from non-English-speaking backgrounds (Pia Patricia Tenedero)

10:30-11:00 Break Break Break
11:00-11:30

(t/d)-deletion: The view from Australia (James A. Walker)

Developing a spoken wordlist for multilingual children speaking Indigenous languages in Central Australia (Carmel O'Shannessy, Vanessa Davis and Jessie Bartlett)

Bilingualism

Go to meeting
11:30-12:00

Stability and change in (ing) over 40 years in Australian English: Ethnicity, gender and social class (Catherine Travis, Benjamin Purser and James Grama)

 

Degree of foreign accent in Korean sentences produced by Korean children and adults in North America (Jeong-Im Han, Joo-Yeon Kim and Kimiko Tsukada)

12:00-13:00 Lunch 
Remembering Cathy Bow
Go to meeting
13:00-13:30

Go to meeting

Class, gender and ethnic differentiation of pre-nasal TRAP by young Chinese-Australians (Elena Sheard and Gan Qiao)

Organised Session: Australian Indigenous Languages in Education

Go to meeting
Language Learning for secondary school success: Arrernte and Multilingualism in Mparntwe, Alice Springs (Samantha Disbray and Vanessa Davies)

Language Contact

Go to meeting

Bidirectional Transfer in the Emergence of Contact Varieties in Nagpur, India (Aditi Dubey)

13:30-14:00

Short front vowels and HAND-raising in female adolescents from three areas of Sydney (Joshua Penney and Felicity Cox)

Ways of Speaking in the Warlpiri Classroom (Emma Browne and Fiona Gibson Napaljarri)

Navigating languages: ‘Multilateral mixing’ in the Hmong diaspora (Nathan White)

14:00-14:30

GOOSEs to the front: Development of an Australian English feature in multilingual children (Andy Gibson, Felicity Cox and Linda Buckley)

Nanhthi yerrapulan bammat da 1942 / The 1942 plane crash story: Place-based learning at OLSH Thamarrurr Catholic School Wadeye (William Forshaw)

A typology of contemporary Australian contact languages and related varieties of Melanesia and the Pacific (Denise Angelo)

14:30-15:00 Break  Break Break
15:00-15:30  

Differentiating between language ecologies to support Indigenous children’s languages and learning (Denise Angelo and Susan Poetsch)

POSTER SESSION

* Same, similar or different?: Lexical overlap in Australian Indigenous sign languages (Jennifer Green and Eleanor Jorgensen)
* Straight Talking? Straight Men’s Responses to a Male Voice (Timothy Shea, Andy Gibson, Anita Szakay and Felicity Cox)
* Tonal distinctions in Khongso (Stephen Nolan)
* Portraits of Sicilian-Australian: Identity and Language (Agata Pellerito-Adely)
* Voiceless Fricatives in Northern Lisu (Rael Stanley, Marija Tabain, David Bradley and Defen Yu)
* Distinguishing types of word-order complexity: The shapes of zippers (Tim Hunter)
* Stay-k-ation: phonological processes as evidence of underlying phonemic identity in Wubuy (Brett Baker)
* Vowel length dynamics in Australian English (Louise Ratko, Michael Proctor and Felicity Cox)
* Reflecting EFL learners’ writing experience through the thematic analysis: genre-based approach of L2 writing (Akiko Nagao)
* Forensic audio and perception: an analysis of factors that can help listeners to “hear” words in indistinct audio (Conor Clements, Debbie Loakes and Helen Fraser)
* The pronunciation of the word "Maori" (Toby Macrae, Margaret Maclagan and Cecilia Gomez Echenique)

15:30-16:00  

Place-informed cues, clues, and connections: Interaction and participation in Murrinhpatha school-based literacy (Megan Wood, Diyini Millie Lantjin, Parlun Rosaria Tipiloura, Mirrkun Miriam Nemarluk and Tharrngka Sheila Thinburur)

16:00-16:30  

Establishing Kriol education programs in the Ngukurr: Circumventing the policy vacuum (Greg Dickson)

17:00-18:00   Plenary: Proto-Australian (Mark Harvey)
Go to meeting
 

Subscribe to our mailing list "ALS Online"